O Inkscape

Inkscape je vektorový grafický editor vycházející ze Sodipodi. Že vám to ani ono nic neříká? Bude to možná tím, že Sodipodi je čistě Linuxový projekt a Inkscape je velice často opomíjen, protože je zadarmo i když je dostupný i pod Windows.

(Hlavně ve firmách jsem se setkal se špatným přístupem : "Fůůůj, je to zadarmo, to bude shit." "Open Source? Co to je?" apod.)

Proto ještě jednou a lépe. Inkscape je open source konkurecí programů Illustrator, Freehand, CorelDraw, nebo Xara X a to za použití W3C standardu škálovatelné vektorové grafiky (SVG). Mezi podporované SVG schopnosti patří tvary, cesty, text, značky, klonování, průhlednost, změna velikosti, barevné přechody, vzorky a seskupování. Inkscape také podporuje Creative Commons meta-data, editování uzlů, vrstvy, komplexní operace s křivkami, trasování bitmap, text na křivce, přímé editování XML a mnohem více. Skrze SVG lze na kresby v Inkscape aplikovat většinu dostupných SVG filtrů a tak dojít k téměř neomezenému množství efektů. Inkscape také obsahuje desítky scriptů určených k ulehčení práce, ke generování objektů, změně jejich vlastností a podobně. Mezi těmito scripty naleznete i nástroje pro tvorbu SVG prezentací nebo základní zapojení interaktivity do vašich výtvorů.

Inkscape je schopen importovat formáty jako JPEG, PNG, TIFF a další. Také může exportovat PNG stejně jako mnoho vektorových formátů včetně formátu Adobe Illustrátoru, nebo PDF. 

Hlavním cílem vývojářů Inkscape je vytvořit silný a schopný nástroj na kreslení plně kompatibilní s XML, SVG a CSS standardy. 

Plusy

  1. přívětivé a intuitivní ovládání pro začátečníky
  2. Program je multiplatformní, pokud přejdete z Windows na Linux či Mac, přejde s vámi.
  3. otevřený formát - Přečtou ho i kolegové s jinými programy.
  4. velké množství funkcí
  5. cena - zdarma

Mínusy

  1. Neotevře některé formáty konkurence, hlavně CDR.
  2. Nenajdete v něm PANTONE (kvůli ceně)
  3. Nemá rád CMYK. Převod vytvořené grafiky do CMYK musíte řešit v jiném programu. Nejlépe se pro to hodí Scribus.
  4. Je nestabilní. Občas nečekaně havaruje. Na druhou stranu obsahuje velice spolehlivou funkci obnovení.
  5. při použití některých složitých funkcí je to žrout paměti. 

Pomineme-li některé nedostatky a budeme přistupovat k Inkscape jako k programu, který není primárně určený pro profesionální studia (I když ho v něm používám už několik let.) zjistíme, že by se ve většině oblastí mohl směle rovnat s dražšími, komerčními programy pro vektorovou grafiku. Navíc v době psaní tohoto textu je ve verzi 0.48, což není definitivní, ale přesto funkční verze programu. Navíc nám číslo verze dává jistou naději, že většina mínusů s pokračujícím vývojem prostě zmizí.

Ač k tomu není primárně určen, osvědčil se mi Inkscape při tvorbě návrhů internetových stránek a vůbec při tvorbě grafiky pro web ale třeba i wireframy webů. Také jsem v něm vytvořil několik sad ikon pro dockovací aplikace ve Windows a pár clipartů, dělám v něm komiks pro server root, tiskoviny nebo infografiku.