Jednoduché vánoční ozdoby

Dneska bych se chtěl pustit do dalšího tutoriálu v programu Inkcsape, a jelikož jsou Vánoce a k Vánocům patří vánoční ozdoby, poradím vám jak takovou ozdobu třeba pro vánoční grafiku vašeho webu či pro e-mailové přání zhotovit. Jde o dost jednoduchou záležitost takže by to měl s trochou umu zvládnout každý. Jak to na konec bude vypadat vidíte někde tady okolo.

ZÁKLADNÍ KOULE

Se základní koulí asi většina z vás problémy mít nebude, uděláme si kruh + jakýsi čtyřúhelník viz obrázek, ty spojíme pomocí Ctrl + plus a v kruhu nastavíme kruhový přechod ze světlé do tmavé směrem ze středu. Střed přechodu umístíme vpravo dolů. Tam kde jsme spojili naše dva objekty budeme mít nejspíš ostrou hranu což většina koulí na stromek nemá, nezbívá nám tedy nic jiného než si ohrát s křivkami a trochu hrany zakulatit.

POUTKO

Každá vánoční koule má poutko, bez něj by nemohla držet na stromku, a jelikož my chceme aby to bylo jako doopravdy uděláme poutko taky. Nejdříve si pomocí nástroje „kresba beziérových křivek a přímých čar“ vyrobíme drát, respektive takovou podkovu poté ho označíme a pomocí „Upravit uzly …“ a nahoře klikneme na předposlední ikonku „Převést obrys vybraného oběktu na křivky„. Tím máme poutko a teď ještě takový ten plechový/plastový kalíšek co ho drží na té baòce. Ten se nám skládá ze dvou částí – oválu a čtyřúhelníku který je nahoře užší než dole a dole vypouklý. Tyto dva tvary umístíme na sebe. Ovál dostane kruhový přechod zatímco čtyřúhelník obyčejný, vysvětlování vybarvení by trvalo dlouho, zkuste mě zkrátka napodobit.

TROCHA LESKU

Ať jsou to psí kulky nebo koule na stromeček, musí se prostě lesknout to je bez debaty. Pečlivým zkoumáním našich domácích ozdob jsem zjistil jak lesk umístit, takže : Lesky se budou dělat dva, jeden, větší ale tmavší pokrývá levou střední a horní část koule zatímco menší bráška hnízdí vpravo nahoře. Budeme tedy potřebovat dva ovály vybarvené přechodem zezhora/zleva dolů. Přechod bude bílo průhledný. Oba by měly být rozostřeny zhruba na 22%.

MOTIV – HVĚZDA

Motiv na kouli můžete udělat jaký chcete, postup bude vždy stejný, jelikož jsou ale vánoce a k nim patří všemožné hvězdy, udělám tedy hvězdu. Pomocí nástroje „Tvorba hvězd a polygonů“ si uděláme krásnou hvězdu dle našeho vkusu , zkopírujeme si ji ještě jednou do zálohy. Té původní nastavíme buď jemnou průhlednost (tak 75 – 50 % krytí) a nebo v ní uděláme jemný kruhový přechod od bílé do barvy naší koule směrem ven. Pak si vezmeme naší kopii. Pomocí Page Down ji přemístíme pod originál a rozostříme tak aby dělala kolem originálu drobnou mlhu. (Pomůže když ji i trochu zprůhledníme.)

TROCHA TŘPITU

Nebyla by to hvězda aby se netřpytila, takže doděláme blejsky blejsky efekt a to pomocí malých jemně rozostřených hvězdiček, které tu a tam rozházíme po okrajích našeho motivu. Kromě toho, že jsou rozostřené by neměly být naše hvězdy úplně bílé, ale lehce šedé a také drobátko průhledné, to aby byly vidět i na bílém pozadí.

ZÁVĚREČNÉ TIPY

Co říci závěrem, koule zůstane koulí jen pokud se s ní nebude koulet, její nasvícení by mělo zůstat jak je , viz můj poslední obrázek. Jakýkoli motiv viz. třebas toho anděla, můžete lehce získat pomocí nějakého jpegu z Google Images, stačí ho importovat pomocí Ctrl + I a vektorizovat pomocí Křivka -> Vykřivkovat Bitmapu, tu pak pomocí (Ctrl + U) rozdělíte na jednotlivé barvy/vrstvy a pak už si stačí jen vybrat. A aby jste to měli ještě lehčí zdrojový soubor je ke stažení ZDE.

 

Comments

Dobrý den, předem děkuji za užitečné tutoriály. Mám v Inkscape jeden problém. Několik objektů ve stejné vrstvě potřebuji uložit jako soubor eps, ale s průhledným pozadím. Neustále se mi ukládá s bílou stránkou na pozadí, přitom ve vlastnostech dokumentu mám nastavené pozadí průhledné. Jednou se mi to již povedlo, asi omylem, protože si nemohu vzpomenout, co jsem s tou kresbou provedla a nemohu se nikde dopátrat. Měla bych ty objekty ještě nejak ořezat? Prosím, poraďte :/
Moc děkuji
Jarka

Škoda mrtvého webu, ze začátku vypadal velmi nadějně. Vyšel nový Inkscape a tady mrtvo...

Bylo by báječné, kdyby web ožil...