Kreslíme "ksicht"

Minulý měsíc se mi naskytla možnost zkusit si překreslit pár postav z fotek, výsledek sice nedosáhl mého očekávání a nakonec se ani nezrealizuje, ale zkušenost je to k nezaplacení. Tak předně - jak to mělo vypadat.  Vzorem mi byly ilustrace Manuela Morgada https://www.behance.net/gallery/11457607/Gravato-Battle na něž mi, nalejme si čistého vína, schází tak milion let praxe.

Z toho důvodu jsem se nepouštěl do nějakých vlastních postav a kreací, ale zkusil jsem pracovat s fotkami.  Zadání - britští vojáci devatenáctého století v Indii mi nedalo moc na výběr a musel jsem vzít za vděk jakýmikoli vzory, ať byly sebevíc nepřesné, či rozmazané. Nakonec jsem ale nějaké našel a pustil se do díla.

Moje představa, že půjde o jednoduchou záležitost, několik vektorových ploch a spoustu gimpových efektů, vzala hodně rychle za své. Resp. v okamžiku kdy jsem dokončil první verzi onoho indického vojáka, který se tu někde kolem rozmachuje rukou.  Přesně jsem věděl, proč si obličej nechávám až na konec :)

Výsledek je totiž poměrně děsivý, protože vzor byl opravdu miniaturní a na tak malé fotce ani nepoznáte, zda ta šmouha je už horní ret, nebo ještě vnitřek pusy. Krom toho oči na fotce jsou prakticky neviditelné a mým cílem bylo abych se přiblížil oněm vzorovým ilustracím  ve kterých jsou naopak velmi výrazné. Začal jsem tedy kombinovat a doplňovat do obličeje různé vrásky a nepřesnosti, které všichni v obličeji máme, jen je prostě nevnímáme. A výsledek byl hned o něco lepší. 

 

Faktem je, že i tak je ta kresba od vzoru na míle vzdálená, ale při správném dočistění a pokud bych měl alespoň nějaké ponětí oo svalech v obličeji, byla by tohle cesta. 

Jaké z toho plyne ponaučení? 

  1. Nespěchejte a přemýšlejte. Ta kresba se prostě nedá odbýt. Nejde nakreslit jednodušeji. Pokud máte nějaký vzor, který vypadá jednoduše, vězte že jednoduchý nebude a opravdu tak jen vypadá.
  2. Úspěch tkví v detailu - pokud máte malý vzor jako já, nedá se nic dělat, musíte si detaily vymyslet nebo vzít odjinud. Vektory už jsou takové. Pokud nedodáte detaily, zůstanou ploché a nepřesvědčivé. (A těch detailů. aby to vypadalo parádně musí být ještě mnohem víc než mám já.)
  3. Jestliže vám obličeje nejdou a nemusíte je dělat, nedělejte je :) viz výsledek, kde jsem se pro jistotu dalším obličejům vyhnul.

 

Pokud byste se chtěli podívat na zdroják, samozřejmě ho najdete pod článkem a dlouhodobě v sekci zdrojáky. 

Zdroják ke stažení ZDE

 

Comments

Mohu se zeptat, jaké plány jsou s tímto webem do budoucna? Není ho škoda? Mohu nějak technicky pomoci? Inskcape je pořád super program a zasloužil by si aktivní web...

Plány jsou, ale čas není. Potřeboval bych spolupracovníky kteří by chtěli přispívat když nemůžu, nebo i tvořit seriály, kooperovat. Sám to nedávám a v případě že se do práce musím naučit nové technologie, weby na které přispívám jsou prostě stranou. Pokud bys měl zájem, nebo kdokoli jiný, není problém se ozvat. petrsimi.org@gmail.com

Mimochodem letos jsem musel odmítnout i několik wokshopů, protože jsem prostě nestíhal :(