Inkscape jako aplikace v prohlížeči?

Výhoda open source je mimo jiné v tom, že ho můžete bez obav množit, rozšířovat a upravovat. Můžete připrogramovat důležitou funkci, nahrát ho na flešku a rozdávat, nebo ho dát k dispozici online... Ano, nepřekoukli jste se, Inkscape opravdu běží online, v kterémkoli moderním webovém prohlížeči. Chce to jen dostatečně rychlý internet (pracuje na principu virtuálního OS a sdílené plochy - přenos zprostředkovává aplikce ve Flashi) . A pak se taky registrovat na www.rollapp.com (Inkscape najdete na https://www.rollapp.com/app/inkscape). Samozřejmě, tahle služba by asi jen pro Inkscape neměla smysl, takže máte k dispozici například i Open Office, ale nás, fandy do Inkscape zajímá právě tehle program. 

Inkscape je v RollApp v nejnovější anglické verzi 0.48, takže máte k dispozci všechny vychytávky, které používáte na desktopu. Nelekejte se toho, že vám poběží jakási 14ti denní lhůta. Služba je pak dostupná také, jen vás bude občas obtěžovat reklamou, tedy pokud si ji nezaplatíte. To už je ale internetová klasika na kterou musíme být zvyklí. Programátoři musí taky z něčeho žít, platit servery a pod. 

Jistě vás zajímá jak je to s ukládáním a nahráváním souborů? K dispozici máte možnost se připojit na svoje Cloudové úložiště, kde si RollApp vytvoří po vašem schválení adresář a skrze něj s vámi sdílí soubory, které vytvoříte, nebo chcete naopak upravit.

V cloudech jsou jasná jednička Google disk a Dropbox ale k dispozici máte i další. Jediné co mě mrzí je absence Copy což je nadějný Cloud s 15GB v základu. Je ovšem pravdou, že na Inkscape 15GB asi nikdy potřebovat nebudete.

Tenhle Inkscape vám určiě 100% nenahradí ten stolní ale pokud budete chtít kreslit na Androidním tabletu, na cizím počítači, při hodině informatiky, nebo kdekoli mimo domov, bude se určitě hodit.