Inkscape 0.48 Illustrator's Cookbook - Recenze

Inkscape 0.48 Illustrator's Cookbook vydalo nakladatelství Packt Publishing. Knihu napsali Mihaela Jurković, která se věnuje především web designu, a Rigel Di Scala – vývojář webových aplikací. Tato recenze vychází z článku serveru LinuxEXPRES.cz a je hojně doplněna o moje postřehy ke knize, to abych za ni mohl dát ruku do ohně :) .

Obsah je rozdělený do dvanácti kapitol:

V kapitole Creating and Editing Objects se seznámíte s uživatelským rozhraním programu i jednotlivými nástroji. Najdete tu také návody na vytváření, změnu velikosti a editaci objektů. Celá kniha je tvořena postupy s jednotlivými body a tato není výjimkou což možná není na škodu u úplných začátečníků, kteří drží poprvé v životě v ruce myš, ale pro všechny ostatní by mohla být drobet stručnější. Stejně tak je to v případě kapitoly Editing colors.

Kapitola Editing Colors je věnována barvám – nastavení výplně a obrysu, používání barevné pipety, sytosti, odstínu, průhlednosti, barevných přechodů a vzorků. Hlavně u barevých přechodů narazíte na několik klávesových tipů, které se hodí i Inkscapovým poloprofesionálům a na které běžně nenatrefíte.

Speeding Up Your Workflow je název třetí kapitoly. Ta obsahuje informace, které pomohou čtenáři zefektivnit práci s programem (vrstvy, mřížky a vodítka, zarovnat a rozmístit) i vytváření vlastních barevných palet.

V kapitole Creating and Editing Clones se čtenář naučí vytvářet klony a využívat je při kreslení složitějších objektů. Klonování je poměrně zajímavý prostředek ke kresbě, ale například já osobně ho příliš nepoužívám. Kdybych ale chtel, základy mi tato kapitola dodá. Hlavně obsahuje popis poměrně složitého nástroje Dláždění pomocí klonů a na několika příkladech vás zasvětí do jeho fungování. Neprovede vás za ruku vším, ale osvětlí principy.

Kapitola Live Path Effects je věnována cestám, vzorkům podél cest, interpolaci cest, vytváření mřížek, ozubených kol, os i von Kochových fraktálů. Ve zkratce dialogu Path Effect editor.

Extensions se jmenuje další kapitola. Naučíte se zde používat různá rozšíření která generují obsah nebo ho pozměňují – deformace tvarů, vytvářet 3D mnohostěny, glóbus se souřadnicemi, čárové kódy, kalendář, spirografy, L-systémy, funkce a parametrické křivky a ořezové značky.

V kapitole SVG Filters si přečtete o způsobech, jakými přidat různé druhy okrajů, stínů či výplní a používat podobné filtry jako v programech Photoshop nebo Illustrátor.

Kapitola Putting it All Together je zaměřena na propojení znalostí z předchozích kapitol. Společně s autory si vytvoříte několik malých projektů.

Raster and Almost Raster vás seznámí se způsoby zpracování bitmapové grafiky v Inkscape – vytváření masek a ořezů, trasováním nebo použitím některého z filtrů. Většinu věcí z této kapitoly lze aplikovat nejen na bitmapy.

V kapitole Web Graphics Preparation se budete věnovat webových stránkám – ikonkám, obrázkům i vlastnímu návrhu stránek. Jde bohužel o většinově na webu překonané věci, různá lesklá tlačítka a podobně. To ale nevadí, na kýči si procvičíte práci s Inkscape a těch několik zbývajících návodů vám přijde k duhu. Například wireframování v Inkscape.

Kapitola SVG in Websites je věnována interaktivním SVG za použití JavaScriptu. V ukázkách naleznete interaktivní mapu, navigační menu, interaktivní simulaci (rozložení bílého světla na jeho barevné části pomocí hranolu) a také prezentace vytvořené pomocí rozšíření výtečného JessyInk, které lze velice dobře používat i samostatně, tedy nejen na webu. Zvláště Jessyink doporučuji protože nabízí možnosti dynamického prezentování za použití vaší, složité vektorové grafiky.

Draw Freely je poslední kapitola. Obsahuje návody na kompilaci Inkscape a přizpůsobení i vytváření vlastních rozšíření.

Hodnocení

Kniha je vhodná jak pro začátečníky (díky srozumitelnému a přehlednému způsobu výkladu a hlavně prvním kapitolám které začínají při mírné nadsázce už zapnutím počítače), tak i uživatele seznámené se základy grafických programů (pokročilejší témata obsahují mnoho tipů které se běžně na internetu nepovalují).

Na začátku každé kapitoly naleznete seznam témat. Poté následuje úvod do problematiky a jednotlivé návody, které vedou uživatele krok za krokem. Díky obrázkům a rozšiřujícím informacím je výklad poměrně názorný a přehledný i když by měl knihu zvládat i průměrný angličtinář, občas budete tápat, některé návody by snesly o obrázek víc a ani elektronická Kindle verze knihy kterou vlastním já, tomu příliš nepomohla, neboť se zřejmě ztratila výraznější typografie a rozlišení příkazů a popisů interface. Na stránkách nakladatelství si můžete prohlédnout ukázkovou pátou kapitolu ve formátu PDF která je přeci jen více podobná papíru.

Kniha Inkscape 0.48 Illustrator's Cookbook je vlastně ekvivalentem Inkscape - Praktický průvodce tvorbou vektorové grafiky. Oproti českému ekvivalentu má o pár stránek (cca 50) víc a je to poznat i na některých tipech, které mohly dostat více prostoru. Na druhou stranu jsem po vyzkoušení některých návodů nabyl dojmu, že na tvorbu všech těch kreseb jdou autoři zbytečně složitě. Každý problém má více řešení a v Inkscape to platí dvojnásob. Bohužel pro úplné začátečníky, autoři si často vybrali to složitější. Ve skutečnosti se ale ani jako autor výše zmíněné knihy nebojím doporučit i tu anglickou, protože v monoha ohledech tu mou pouze doplňuje a platí to i naopak. Například zde není ani řádka o tisku, importu, PDF a pod.

Inkscape 0.48 Illustrator's Cookbook si můžete objednat např. na stránkách nakladatele. Nebo na Amazonu kde je stažení do Kindle otázkou vteřin a to za krásných 20 dolarů.

Název: Inkscape 0.4.8 Illustrator's Cookbook
Autoři: Mihaela Jurković, Rigel Di Scala
Nakladatelství: Packt Publishing
Počet stran: 340
Dostupné formáty: tištěná verze, PDF (sociální DRM), ePUB a mobi (obě bez DRM)

Comments

Add new comment