8 skvělých nejen Inkscape vektorových tutoriálů

Dneska jsem pro vás prošel svoje záložky a ve složce Inkscapers jsem našel několik poměrně lehkých zahraničních návodů. Předem předestírám, že jsem z výběru vyřadil vše co nebylo alespoň anglicky, což je na jednu stranu škoda, protože ve španělsky mluvících zemích je Inkscape jako doma, na druhou stranu pokud už u nás někdo porozumí cizímu psanému textu, v 90% případů je to text anglický. Snažil jsem se vybrat takové návody, které mají přijatelný výsledek a ukazují zajímavé postupy aplikovatelné opakovaně kdekoli jinde.

Animace chůze v Inkscape (a Gimpu)

Animace chůze je pro každého začátečníka noční můra a přitom vesměs nejde o nic těžkého, jen si rozvrhnout počet kroků a naohýbat nohy a ruce. Samozřejmě jsou tu i další možnosti jak cyklus chůze zlepšovat, pohybem rupu, hlavy, dýcháním a podobně. Pro úplný začátek ale tenhle anglický návod stačí. Je psaný velmi lehkou angličtinou a pochopitelný podle doprovodných iilustrací, takže ho mohu doporučit skutečně všem. 

http://www.spriteland.com/tutorials/animating-a-walk-cycle-in-inkscape-part-1.html

Kresba fotorealistické lékárničky

Tahle kresba není zajímavá jako celek, ale spíš jako demonstrace jednotlivých dílčích funkcí Inkscape. Málokdo kreslí lékárničku, z které trčí dráty, více než jednou za život. Co ale budete určitě dělat vícekrát, jsou stíny, kulaté rohy, prespektiva, odlesky, ořezy a barevné přechody. I když můžou být ty dráty sebevětší hloupost, tyhle postupy a použití jsou na nich vysvěleny podrobně a srozumitelně.

http://libregraphicsworld.org/blog/entry/draw-a-first-aid-kit-in-inkscape

Izometrické budovy

Ano, něco takového jsem vám už ukázal v jednom ze svých starších návodů, ale tady si autor nehraje na nějakou přesnost, mřížku a podobně, pouze prezentuje tvorbu jednoduché herí grafiky. Pro ty, kteří si rádi kreslí. (A nutnost pro hráče, resp. pána jeskyně, Dračího doupěte.)

http://howto.nicubunu.ro/inkscape_rpg_map_elements/

Šálek kávy

Tenhle šálek kávy už je tak trochu legenda a objevuje se v mnoha vaiantách po celém internetu, proto nevidím důvod proč si neudělat svůj vlastní.

http://vector.tutsplus.com/tutorials/illustration/creating-a-coffee-cup-with-inkscape/

Vektorová kresba z fotky

Vytvořit hezkou vektorovou kresbu z fotky dá někdy poměrně zabrat. Určitě se někdy chystám vytvořit podrobný český návod přímo v Inkscape, možná i video, ale než se tak stane, nepohrdněte tímto anglickým tvořeným v Illustrátoru. Na to jak kresba v průběhu vypadá, není výsledek vůbec špatný a o se týče funkcí, používá tutoriál pouze ty základní, které mají prgramy shodné.

http://ndesign-studio.com/tutorials/tracing-photo

Vektorová postavička

Pokud jste pravověrní Inkscapeři a návodem ve kterém se vyskytuje slovo Illusrátor pohrdnete, je tu pro vás zatím tahle náplast ve formě dnes tak populární webové vektorové postavy, v tomto případě opět ženy, škrobené, upjaté, zřejmě úřednice a také muže, ehm... klasického markeťáka. 

http://ahninniah.blogspot.ru/2013/07/creating-female-cartoon-avatar-in.html (žena)

http://ahninniah.blogspot.ru/2013/08/creating-male-cartoon-avatar-in-inkscape.html (muž)

Perspektiva v Inkscape

Pokud vám nestačila lehká zmínka o perspektivě u návodu s lékárničkou, tady jí najdete víc. Perspektivu pro krajiny, texty i objekty a několik způsobů jak jí dosáhnout a zapracovat od použití předvytvořených bloků po vodítka.

http://ahninniah.blogspot.ru/2013/05/drawing-in-perspective-with-inkscape.html

Tráva v Inkscape

Nejlepší na konec. Jedná se o velmi jednouduchým stručný návod, ale výsledek je efektní a tím nemyslím malého modrého poníka, ale hlavně hezky organickou vektorovou trávu. 

http://tgolyi.deviantart.com/art/Vector-grass-tutorial-314711074