Proč jsem dlouho nic nenapsal? Protože 0.91

Tak předně 0.91 je už od pohledu poměrně nedodělaná záležitost. Ano, to číslo verze by to mělo naznačit, ale hlavní problém vidím v tom, že předchozí verze mi přišla dotaženější. Ach jo. Na co jsem tedy při používání (nebyl to průzkum) verze 0.91 narazil a co považuji za cestu zpět? Případně alespoň nedodělek?

Práce s přechody

Nic nebylo v Inkscape tak dokonalé, jako právě práce s přechody. Měli jste sice k dispozici nějaký nástroj a nějakou lištu, ale tu jste popravdě mohli hodit za hlavu, protože  vše šlo ovládat jednoduše nástroje pro úpravu uzlů, který používáte prakticky pořád. Prostě jste dvakrát klikli do objektu, vybrali dvě barvy a přechod byl vytvořený. Skvělá záležitost s maximální uživatelskou přívětivostí. Tak.

Střih.

Od 0.91 je všechno jinak. Na nějakou přívětivost zapomeňte, protože pro tvorbu přechodu odteď musíte použít ten opomíjený speciální nástroj a také lištu nahoře. Nejhorší je, že bez té si prostě neškrtnete protože v nastavení výplně nyní jakékoli nastavení chybí a pokud byste náhodou chtěli změnit jednotlivé barvy v přechodu, musíte je nejdříve vybrat v liště a pak doufat, že dialog výplně správně zareaguje a tu barvu vám nabídne. Už se mi ale stalo, že mě tupě ignoroval, což je k vzteku. Co se týče posování jednotlivých barev v přechodu - vo nyní probíhá přímo na obarvovaném objektu cože někdy je a někdy není na škodu. Vlastně to je celkem jediná věc, která zůstala celkem fajn. Od nové verze tedy na přechody pozor. Nevím jestli jde jen o můj dojem ale prostě mám pocit že jde o větší opruz než dřív, s tím že to používám prakticky od vydání a ne a ne si zvyknout.

Autosave

Zapněte si autosave! Hned,...    ...tak a teď můžete pokračovat ve čtení. Inkscape totiž padá stejně často jako dřív, ale, a to je to vylepšení, už neukládá při pádu rozpracovanou práci a ani vás nevaruje že padá. Prostě žuch. Navíc padá zas na jiných místech než předchozí verze. Mě osobně hlavně při vkládání obrázků.

Boční panel + text

Člověku by se chtělo zajásat - některé věci jsou ku prostěchu, třeba konečně skupiny vrstev bez použití XML editoru, ale není všechno zlato co se třpití. Dialogy uznaly celou řadu změn a podle mě k horšímu. Už jsem se výše rozepsal o barvách ale ono to platí třeba i pro písma - kde se dialog nějak divně přizpůsobuje editovanému textu v náhledu a proto když není zadokovaný je to utrpení a pokud náhodou zadokovaný je, tak je zase malý. Zvlášť když ještě navíc ukládá naposledy použité fonty, jako to dělá třeba word, a tím vás nutí hledat při projíždění dle abecedy furt znovu a znovu, protože vás po každém kliknutí na použít vrátí v hledání hezky na začátek.  No, a teď si vemte že ty dialogy se nejen chovají divně ale ještě se libovolně schovávají. Když jich otevřete moc (3), začně je boční panel různě schovávat a zavírat a pokud byste je chtěli otevřít, musíte je zmenšené najít, odříkat Otčenáš a doufat že se po kliknutí zase otevřou. To totiž není vůbec jisté. 

Vektorizace 

Chtěl jsem vám ukázat nějaká pozitiva, třeba nový skvělý nástroj pro vektorizaci. Bohužel mi Inkscape vždy schodí ať ho nastavím jak ho nastavím. Ještě že ten původní paralelně funguje.

Resize objektů

Při práci s 0.91 první pohled poznáte, že se něco dělo i pod kapotou. Bohužel asi něco špatného. Při zvětšování a zmenšování křivek se totiž některé uzly chovají divně, stejně tak pokud jednotlivé skupiny uzlů přesouváte. Prostým zvětšením celého objektu mění tvary i velikosti, takže mnohdy koukáte co vám to vlastně pouhým zvětšením loga nebo křivkovaného textu vzniklo za paskvil. Možná to jde někde nastavit, zatím to hledám marně a trpím. 

Drobnosti

Výše uvedené věci nevyznívají pro Inkscape bůh ví jak lichotivě a také nejsou. Jsou ukázkou toho jak se může váš oblíbený program pod rukama něnit a stát se z nejoblíbenějšícho programu jen nutností, protože ostatní jsou na tom leckdy ještě hůř a nebo stojí hromady peněz.  

A co vy a nový Inkscape? 

Comments

Ahoj,

mrzí mě tvé zkušenosti s novou verzí. Abych pravdu řekl - na Windows 7 mi to též někdy zamrzne. Zato na Ubuntu (Linux) mi to jede skvěle bez spadnutí. Přijde mi, že většina programů, co mám rád (GIMP, Inkscape, Apache, potažmo celý "AMP", dříve Gajim a mnoho dalších) na Windows jede dost špatně. Nikoho tu nechci lákat k Linuxu, ale já na něm udělám mnohem více práce a skoro nikdy nic nespadne. Zeptám se na rovinu - zkoušel jsi někdy třeba Ubuntu?

A k těm podivnostem, o kterých tu píšeš - posíláš bugreporty? To je výhoda Opensource. Pravda, někdy nářky nejsou vyslyšeny, ale já doufám, že by mohly. Zkus kontaktovat autory. I já za sebou pár kontaktů mám, účastnil jsem se i překladů Ubuntu a pod.

Ale co tím chci říci - ty nedostatky jsou sice příšerné, ale dobře víme, že Inkscape je jinak skvělý, proč nepomoci komunitě a alespoň nenahlásit bugy, resp. přispět vlastním kódem? Kdybych uměl i desktopové programování, nejen tu webařinu, tak kdyby mě Inkscape hodně štvalo, založím fork, který se bude ubírat trochu jiným směrem, podobně jako se to stalo u Libre/OpenOffice.

No nic, to jsem se rozepsal, ale doufám, že Inkscape se z toho dostane a bude dobře. Páč v čem bych pak ty PDF pro klienty upravoval? ;) A vektorizování mám také rád, ač jako amatér.

Ne, tak rozhodně i přes tu spoustu nových bugů a nevychytávek :) je to furt skvělý program, takže určitě nezanevřu a psát o něm postupně zase budu. Jen mám prostě pocit jako bych podstoupil nějaký zvláštní downgrade :)
 
S Linuxem mám moře uživatelských zkušeností, ale momentálně mě práce donutila pořídit si počítač, který si s ním nerozumí tak dobře, jak bych chtěl (je tam ssd vyrovnávací disk, který supluje rychlost velkému pomalému přes nějaaký divný soft) takže mám jako výchozí win 8 a ve virtuálu pak Ubuntu na Ruby on rails a Mint na PHPko (šlo by to na jednom, ale je v tom historický vývoj.) Jinak jsme prošel Slackwarem, Mandrakem a Auroxem (na který pořád se slzou v oku vzpomínám.)  na kterých jsem používal ještě Sodipodi. Problém je, že jak je to ve virtuálu, tak je to prostě pomalejší a padá to taky :)
 
Co se týče bugreportů - jo, dlabu na ně, většinou jsem tak naštvaný, že si rvu vlasy a pak zase sháním poslední uloženou práci, takže na to nemám ani pomyšlení. No a když ji najdu tak pak jsem zase šťastný že sem těch pár hodin nehodil do koše a pokračuju v práci. Budu na to myslet i když zrovna u Inkscape to s bugreportováním vidím skepticky.