Abstraktní "bublinová" tapeta na plochu snadno a rychle

Jelikož mám rád Star Trek a taky poměrně rád recykluju svoje projekty a nápady, rozhodl jsem se použít pro tenhle návod jeden ze svých starších zdrojáků. Výhoda je dvojí. 1) recykluju svůj oblíbený motiv, 2) mám připravenu plochu.

První co uděláte, je změna pozadí. Tenhle efekt funguje nejlépe na barevném pozadí plném přechodů. V tomhle případě jsem použil několik obdélníků - kruhových přechodů umístěných nad sebou se středy každý v jiném rohu což je vidět na následujících obrázcích. Nejspodnější je základní fialový a nad ním je modrý a žlutý s opravdu malou průhledností. viz dialog přechodu, který se tu někde válí kolem.

Jakmile budete mít uspokojivé pozadí (jak vidíte na posledním obrázku, nakonec jsem ještě zaexperimentoval), umístěte ho do skupiny - označte vše a Objekt >> Seskupit (Ctrl+G) můžete začít tvořit bubliny.  Stačí jedna. Vytvoříte ji jako jednoduchý kruh pomocí nástroje Tvorba kruhů (F5). Zkopírujte si ji do schránky (Ctrl+C). 

...a vyberte nástroj Sprej (Shift+F3) nastavte v něm první volbu Spray copies. Poměrně velkou šířku a množství Amount. Pokud chcete většá velikostní rozdíly mezi bublinami, nastavte na více Scale.

Výsledek vidíte na horním obrázku. Pokud jste to již neučinili, označte všechny vytvořené kruhy a obarvěte je nějakou barvou z barevného spektra pozadí. V mém případě šlo o fialovou nabranou kapátkem z okraje pozadí. Když už máte všechny kruhy označené a stejně barevné, klepněte na Extensions >> Color >> Randomize. Tohle rozšíření dokáže zcela náhodně pozměnit barvu nebo jen jednu charakteristiku. Pro tento případ nechte zatrhnutou pouze poslední možnost a klepněte na Použít.

Kruhy změnily jas. Některé jsou zcela bílé, jiné černé a další něco mezi tím. Nyní opět označte všechny kruhy a všem najednou snižte průhlednost táhlem Opacity. Jako na obrázku níže na některou z dolních hodnot. Je na vás jak chcete efekt výrazný. Dalšíhho vylepšení dosáhnete pokud náhodně vyberete několik bublin a rozostříte je, tak jako na spodním obrázku. Pokud si dáte záležet a budete rozostřovat například pouze největší, může to vyvolat dojem hloubky.

Jak vidíte, tím máte vlastně hotovo. Ještě vám ukážu další možnost jak si pohrát s pozadím a použít nepravidelný přechod. Stačí vám k tomu rozostřený objekt na pozadí. Důležité je aby nevykazoval žádnou pravidelnost a hodně pomůže když je ještě sám vybarvený přechodem, jako na obrázku níže. Finální verze ke stažení ZDE.