Jak v Inkscape vybrat objekt schovaný pod ostatními objekty?

Jako námět na tenhle tip mi posloužil stejný článek na webu ilustrátor.cz. Ne, že bych chtěl bohapustě vykrádat náměty, ale jelikož jsem nedávno tento problém hned několikrát řešil, přišlo mi přínosné se o své řešení podělit i s ostatními.

Pro označení schované vrstvy máte v Inkscape v zásadě dvě alternativy. 

  • První je klávesa (Tab). Klávesa Tab totiž v Inkscape slouží k vybírání objektů, tak jak jsou popořadě. Pokud máte tedy v kresbě rozumné množství objektů, jeví se několikeré stisknutí klávesy (Tab) jako nejjednodušší varianta, jak se k vašemu objektu dostat. Pokud přejedete, nic se neděje. kombinace (Shift+Tab) proces obrátí. 

Tento způsob se ale přestane hodit ve chvíli, kdy máte v kresbě několik stovek objektů, případně je větší počet těch neviditelných a vy je chcete označit najednou. V tom případě je ideální způsob číslo dva. 

  • A tím je přepnutí režimu zobrazení na Kontury. V tomto režimu totiž nemá žádný objekt výplň a vy si můžete sáhnout pro který objekt chcete bez ohledu na jeho umístění, jak je vidět na spodním obrázku. Přepínat na Kontury můžete buď v nabídce Zobrazení >> Režim zobrazení >> Kontury, nebo zkratkou (Ctrl+5).

Add new comment